Türkiye'nin Gezgin Rotası

Tavacı Recep Usta – Ziyafet günü

0

Neredeyse geleneksel ve kültürel yemek simgemiz haline gelen et ve kebabın binlerce restaurantı mevcut ülkemizde. Her ne kadar Ege’de bir et restaurantı anlatmak tezat gibi görünse de bugün size harika bir restaurantdan bahsedeceğim İzmir’de. Bugünkü durağımız Tavacı Recep Usta

 

20160417_195212

 

Hikayesi Diyarbakır’da başlayan Recep Usta küçük yaşlarda lokanta bulaşıkhanesinde çalışma hayatına başlayıp bugün Türkiye’nin büyük şehirlerinde şubeleşmeye başlamış, gözünü ilk yurtdışı şubesini de açmaya çevirmiş bir başarı ve lezzet hikayesi.

 

İsmini ilk kez Ankara’da milletvekillerinin kebapçısı şeklinde duyduğum Tavacı Recep Usta aslında tam olarak sadece bir kebapçı değil. Daha çok bir et lokantası şeklinde de tarif edebileceğimiz mekan, Diyarbakır’da yoğun ilgi görüp şehir dışına çıkması ile önde gelen lezzet duraklandıran biri haline gelmiş. Her ne kadar İstanbul Bostancı’da şubesi olsa da benim bahsetmek istediğim mekanı İzmir’de. Şehrin en güzel noktalarından olan Alsancak sahilinde yer alan Meşhur Tavacı Recep Usta, hemen sahil kesiminde ihtişamlı görüntüsü ile dikkatlari çekiyor.

 

20160417_203920

 

Mekanın ılık ve sıcak havalarda kullanabileceğiniz açık alanı, İzmir Körfezi’ne bakıyor ve sahil boyunda yer alıyor. Kordon olarak da adlandırılan bölgedeki restaurantın açık alanı dışında kapalı alanı da büyük bir evden restauranta döndürülmüş havasında. İç mekanda duvarlarda daha önce restaurantı ziyaret etmiş ünlü isimlerin mekan içinde çekilmiş fotoğrafları mevcut ve hemen hemen tüm duvarları kaplıyor. İzmir’de kış ayları dışında genel olarak ılık ve sıcak bir hava hakim sürdüğünden, şu ana kadar mekana yaptığımız ziyaretlerin biri dışında tamamında dış mekanı tercih ettim.

 

20160417_192640

Dış mekan farklı bölümlere ayrılmış durumda. Zira denizin tam karşısında olduğu için olası bir rüzgara karşı gerektiği zamanlarda camlarla bölümler ayrılabiliyor. Oldukça hoş ve hareketli mekan Akdeniz restaurantlarını hatırlatıyor. Özellikle akşamüstü ılık bir havada yiyeceğiniz akşam yemeği sizi bir nevi İspanyol lokantasında yemekteymişsiniz gibi hissettirebilir.

 

20160417_192621

 

Masanıza geçtikten sonra deyim yerindeyse ziyafet başlıyor. Öyle ki siz daha siparişlerinize başlamadan ikramlar teker teker masanıza geliyor. Nefis bir salata, haşlama içli köfte, patlıcan dolması ve nar ekşili bostane geldiğinde bir anda iştahınızın kabaracağını düşünüyorum. İçli köfteyi oldum olası haşlama sevdiğim için benim için tam anlamıyla favori bir tat. Salata içerdiği yeşillik ve sebzeler ile gözünüze hitap ederken, patlıcan dolmasındaki lezzeti veren et ile baharatın ölçülülüğü nefis bir uyum içeriyor. Bostane benim içi biraz fazla acı kalsa da acı severlerin bir değil iki tabak istediklerini biliyorum.

 

20160417_192634

 

20160417_192354

 

Bunlara ilave olarak fındık lahmacun ve ayranımızla iştah açma faslını tamamlıyoruz. Lahmacunun lezzeti de sizi kesinlikle memnun edecektir. Ayran ise yine bir görsel şölen zira ev yapımı ve köpüklü sunumu ile son derece güzel gözüküyor.

 

20160417_193935

 

20160417_193725

 

Ana yemeğe geldiğimizde bugünkü seçimimiz taraklık ve sac tava. Yazımın başından beri dile getirdiğim üzere, tam anlamıyla bir ziyafet. Daha önce burada kaburga dolması da denemiştim ve gayet başarılı idi, porsiyonun oldukça fazla olması dışında. Ama taraklık ve sac tava için muhteşem tanımlaması yerinde olur. Etin pirzolalık kısmından yapılan taraklık, Tavacı Recep Usta’da muhakkak tatmanız gereken bir lezzet. Pirzola tadını alırken yağlı kısmı çok olmadığı için et lezzetini sonuna kadar alıyorsunuz. Sac tava ise süt kuzudan biber, domates ve baharatlı tavada gelen müthiş bir yemek. Sac tava sunan birçok işletme olmasına rağmen, lezzetli sunan nadir yerlerden biri bence. Tavada kalan etin suyunu da eğer severseniz pide ile birlikte tatmanızı öneririm.

 

20160417_194912-1

 

Ana yemekler bittikten sonra size yine ikram olan tatlılar geliyor. Bu restaurantda en sevdiğim özelliklerden biri, ikramların bolluğu ama daha da önemlisi ikramların lezzeti. Tatlı olarak masanıza ev yapımı cevizli baklava ile dondurmalı irmik tatlısı geliyor. İrmik tatlısı hayranı olarak yemeğimi nefis bir final ile bitiriyorum. Cevizli baklava da tabii baklava severler için oldukça güzel bir seçenek.

 

20160417_201700

 

Klasik bir şekilde yemek sonrası çay ve kahvemizle bu güzel geceyi tamamlıyoruz. Tavacı Recep Usta’nın eminim ki diğer şubeleri de başarılıdır ancak İzmir şubesi benim gözümde muhakkak görülmesi ve yemeğinin tadılması gereken bir mekan.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.