Türkiye'nin Gezgin Rotası

Tarihi Bursa Kebapçısı – Bursa’da bir öğle yemeği

0

Bir iş seyahati için Bursa’dayız…

Bursa denilince her daim ilk akla gelen İskender Kebap oluyor malum. Biz de bu sefer bir tavsiye alarak önceden hazırlıklı olarak Bursa’da öğle yemeğine gidiyoruz. İstikamet Bursa’nın tarihi mekanı Tophane.

Tophane’de Tarihi Bursa Kebapçısı’na gideceğiz. Mekan Tophane’de konumlandığı için hayli turistin ziyaret ettiği bir yerde. Bu sebeple her şeyden önce otopark konusuna dikkat etmeniz gerekiyor. Restaurant önündeki İspark’ın otoparkına aracınızı bırakabilirsiniz. Hemen önünde pembe boyasıyla dikkatinizi çekecek mekan, eski bir Bursa evi olarak yapılmış, daha sonra restauranta dönüştürülmüş havasında.

 

20160407_124155

 

Restaurantın dışından hazırlanan dönerlerin gelen siparişlere istinaden kesilmeye başladığını görebiliyorsunuz. Mekan küçük bir yer. Aynı şekilde küçük bir giriş kapısından içeriye giriyorsunuz. Eski evlerin loş hali hemen gözümüze çarpıyor. 1950’lerden beri hizmet veren mekanın oturma alanı sınırlı sayılabilecek düzeyde. Masa sayısı çok az olmasa da Ramazan ayı gibi yoğun zamanlarda rezervasyon gerektirebilir bir durumda.

 

20160407_120134

 

Biz mekanın hemen arkasında konumlanan bahçesine yöneliyoruz. Loş bir ortamda ağaçların altındaki masalardan birine yerleşiyoruz. Güzel havada bahçede oturarak yemeğimizin siparişini vermek üzere bekliyoruz. Mekanın servis görevlileri eski esnaf usûlünde sizi hemen selamlıyor. Burada menü bulunmuyor zaten sorarsanızda size sadece İskender kebap ve döner servis yapılıyor şeklinde dönülüyor. Biz de birer porsiyon İskender kebap sipariş ettik.

 

20160407_120201

 

Bu arada mekanda ilgimi çeken konu kasada duran beyefendinin ki muhtemelen restaurantın sahibiydi, son derece temiz şık bir takım elbise ile gelenleri selamlaması oldu. Nazik bir Bursa beyfendisi havasındaydı.

Yemek ile ilgili yorumumuza dönersek, şahsen ben nereye gidersem gideyim İskender Kebabın tadı ile ilgili çoğu zaman yorum yapamıyorum. Zira İskender Kebabın tadını biraz da soslu belirliyor. Gelen kebap her zamanki gibi pide üzerine döner konularak, yanında yoğurt ile servis ediliyor. Farklı bir yönü ise ayreten közde patlıcanın da servisde bulunuyor olması. İskender kebabının tadı gayet güzel. Ancak söylediğim üzere benim için İskender Kebap da belirleyici tadın çoğu zaman sos olduğu düşüncesindeyim.

 

20160407_120618

 

Yemek sonrası birer Kemalpaşa tatlısı söylüyoruz ki bu arada söylemeliyimki gayet güzel tatlı çeşitleride mevcut. Sevdiğim bir tat olan tahin ile Kemalpaşa’nın buluşması daha önce başka mekanlarda da karşıma çıktığı gibi burada da karşıma çıkıyor. Tahinli Kemalpaşa tatlısının üzerinde fındık taneleri ve kaymakta konuluyor ki tatlıyı oldukça beğendim. Yemeklerimizi bitirdikten sonra çaylarımızı yudumlayarak sohbete koyuluyoruz.

 

20160407_12015220160407_122924

 

Mekan konum itibariyle şehir merkezinde olması sebebiyle ve tarihi alanlara yakın olması ile sizlere güzel bir gezi imkanı sunabilir. Eğer yolunuz Bursa’ya düşerse ve mekan arayışında olursanız bu merkezi restaurantda hoş bir Bursa eski havası alabilirsiniz.

 

Fiyat aralığı olarak İskender Kebap ve tatlı düşündüğünüzde yaklaşık 35 – 40 TL civarında bir hesapla öğle yemeğinizi bitirebilirsiniz. Bursa’da esnaftan İskender tatmak isteyenlere Tarihi Bursa Kebapçısı’nı öneriyorum. Şehir merkezinde hem gezi yapmanız hem de lezzet tatmamız adına doğru bir seçim olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.