Türkiye'nin Gezgin Rotası

Şangay Rehberi – Şangay Kısa Bilgiler ve Gezilecek Yerler

Şangay (Shanghai) - Uzakdoğu'nun İncisi

1

Uzakdoğu’nun en önemli şehirlerinden, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ticari olarak en önemli kentlerinden bir olan Şangay hakkında bir yazı derlemek istedim sizlere. Yaklaşık 9 yıldır seyahat ettiğim ülkenin bir çok şehrini, belki de sıradan bir Çinli’den daha fazla ziyaret etme imkanım oldu. Bu devasa ülkenin en güzide bölgelerinden olan bu şehirde neler yapabilirsiniz ve Şangay’da Gezilecek Yerler listemizi Şangay Rehberi adlı yazımda anlatacağım.

Şangay Hakkında

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ticari başkenti sayılabilecek konumdaki şehrin nüfusu 22,315,474 kişi. Bu rakamla dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. Dünya’nın en büyük üçüncü nehri olan Yangtze Nehri kenarına kurulan Şangay, Doğu Asya’nın ekonomik, finansal, uluslararası ticaret ve kültür konularında en etkili kenti sayılabilir.

Şehirde 250,000 kişi civarında expat tabiri kullanılan yabancı çalışanlar bulunuyor. Dünyanın her yerinden gelen bu insanlar tek kelime Çince bilmeden şehirde rahatlıkla yaşayabiliyor.

Şangay kelimenin tam anlamıyla bir dünya şehri. Zira modern binalar, lüks yaşam alanları ve arabalar yanında geniş parklar, alt alta üst üste giden otobanlar ile bir hayal şehri. Doğu’nun kimliğini sonuna kadar taşısa da kesinlikle global bir şehir.

Ulaşım

Tahmin edilenin aksine şehir son derece modern bir altyapıya sahip. Ciddi bir nüfusa sahip olmasına rağmen yaşam standartları gayet iyi. Son derece geniş bir metro ağına sahip. 14 ayrı hat şehrin hemen her muhitini bir ağ gibi kapsıyor. Bu sebeple şehir içi ulaşımda metro öne çıkıyor.

Metro sayfası ve haritası için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

Metro dışında şehirde kullanılan taksilerde fiyat olarak İstanbul’dan çok daha ucuz. Örnek olarak şehirden bulunan iki havalimanından biri olan Hongqiao Havalimanından şehir merkezi sayılan Bund’a olan 20 kilometre mesafe yaklaşık 72 RMB (47 TL) ücrete tekabül ediyor.

Şangay taksileri farklı renklerde ve farklı firmalara ait olsa da genelde Volkswagen Santana modeli araçlar çoğunlukla bu hizmeti veriyor. Bunun dışında yeni taksiler ise Shanghai Expo zamanında devreye girmiş ve bu araçlarda nispeten İngilizce bilen şoförler yer alıyor.

Yemek Kültürü

Global bir şehir olmasının etkisi yemek kültürüne de yansımış durumda. Hemen her mutfağı bulabilirsiniz. Şangay’a kadar gelmişken iyi bir Çin restaurantı deneyimlemenizi tavsiye ederim.

Ancak biz yine bildiğimiz yemekleri yiyelim Türk restaurantı olsun derseniz Blackpepper, Garlic gibi son derece başarılı Şangay Türk mekanlarını da tercih edebilirsiniz.

Bunun dışında Uygur mutfağı Xinjiang (Şincan) restaurantlarında mevcut. Bu mekanlarda Türk mutfağına yakın çok lezzetli ürünleri bulacağınızı söyleyebilirim. Kuzu etini yiyebileceğiniz nadir mutfaklardan olan Uygur mutfağının da yüzlerce temsilcisi bulunuyor.

Gezilecek Yerler

Bu kadar geniş bir kültürün olduğu ve milyonlarca insana ev sahipliği yapan bu şehirde gezilecek çok fazla mekan bulunuyor. Sizlere özellikle de daha çok kısıtlı zamanı olan yani iş seyahati veya turist olarak şehre gelip birkaç gün geçireceklere kompakt bir liste hazırladım. Kısa zamanda çok şey görebileceğiniz bu listenin faydalı olacağını umuyorum.

The Bund

Şangay’ın ortasından geçen ve şehri Puxi ve Pudong olarak ikiye ayıran Huangpu nehri kenarında bulunan The Bund, şehrin en kalabalık caddelerinden olan Nanjing Caddesi’ni nehre bağlayan kıyı kesimine verilen ad. Şehrin en güzide alanlarından olan The Bund aynı zamanda en çok ziyaretçi çeken bölgesi. Eski İngiliz tarzı binalar ile dolu olan nehir kenarında yürüyüş yapıp, kafeteryalarda vakit geçirebilirsiniz.

French Concession

Batılı ülkelerin Şangay’da etkisinin yoğun olduğu zamanlarda, batılı yerleşimcilerin bulunduğu bölge, şu anda şehirde yaşayan expat çalışanların gözdesi. Şangay’ın Avrupai yerleşim bölgesi olan French Concession’da yürüyüş yaparak caddeleri dolaşabilir, farklı alışveriş seçeneklerini deneyimleyebilirsiniz. Nezih restaurantlar ve ünlü markaların da bulunduğu bölge, şehirde yaşayan yabancı çalışanların günlük yaşantısından izler taşıyor.

Xintiandi

İstanbul’da Nişantaşı ne ise, Şangay’da Xintiandi de bir bakıma aynı anlama geliyor. Şık restaurantlar, nezih kafeler, lüks mağazalar bölgede yer buluyor. Haftanın her günü rağbet gören, özellikle expat çalışanların buluşma yeri.

Xinitandi hakkındaki yazımız için bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz

Nanjing Street (Nanjing Caddesi)

Şehre gelen yerli ve yabancı ziyaretçilerin bir numaralı uğrak yeri. İstanbul’da İstiklal Caddesi tarzındaki alan, oldukça uzun bir cadde. Batı ve Doğu Nanjing Caddesi şeklinde ayrılıyor. Doğu Nanjing Caddesi doğrudan The Bund’a kadar uzanıyor. Günün hemen her saati çok kalabalık ve gece saatlerine kadar kalabalıklığından  bir şey kaybetmiyor. Şangay’ın kozmopolit yapısını en iyi gözlemleyebileceğiniz yer diyebilirim.

Huaihai Road (Huaihai Caddesi)

Paris’de Champs Elysees, New York’da Fifth Avenue, Şangay’da da Huaihai Road. French Concession bölgesindeki cadde son yılların en gözde alanlarından biri. Şangay’da alışveriş konusunda öne çıkan bu cadde sadece Şangay’a gelen ziyaretçilerin değil, lokal üst gelir grubunun da sıklıkla geldiği bir yer.

Shanghai Museum (Şangay Müzesi)

Şehir merkezinde bulanan Şangay Müzesinde onbir galeri bulunuyor. Çeşitli Çin hanedanlıklarından eserler, eşyalar ve Çin kaligrafi örnekleri ile Çin kültürü hakkında geniş bilgi sahibi olacağınız şehrin önemli merkezlerinden biri.

Yuyuan Garden (Yuyuan Bahçeleri)

Şangay’ın önde gelen turistik destinasyonlarından olan Yuyuan Bahçeleri, 1500’lü yıllardan kalma yapı ve bahçeleri ile öne çıkıyor. Etrafında yer alan eski Çin pazarları ile bir çok geleneksel ürün satın alma fırsatınız olacaktır. Ayrıca klasik Çin mimarisi olan eğri çatılı yapıları en güzel bu bölgede görebilirsiniz.

Oriental Pearl TV Tower (Şangay TV Kulesi)

Şangay’ın simge yapılarından televizyon kulesi 468 metre uzunluğu ile Asya’nın en yüksek yapılarında biridir. Çelik küreler ile modern mimari anlayışına sahip kule The Bund kenarında Huangpu nehrine bakmaktadır.

Shanghai World Financial Center (Şangay Finans Merkezi)

101 katlı 492 metre uzunluğundaki bina şehrin bir başka ikonik yapılarından biri. Şangay’ın ticari ve finansal yüzünü temsil ediyor. Binada alışveriş merkezi, otel, ofis ve seyir terası alanları da yer alıyor. Panoramik Şangay manzarası için en ideal yer görüşüme göre.

People Square (Halk Meydanı)

Şangay’ın Taksim Meydanı denilebilir. Park alanı ve yürüyüş alanlarını içeren People Square, Şangay’ın merkez noktasıdır. Batı ve Doğu Nanjing Caddelerinin ortasında kalan alan, hemen herkes için en bilinen buluşma noktalarının başında geliyor. Bu alanda turistler ile olduğu kadar yerel halk ile de iç içe olacaksınız.

Jinmao Tower (Jin Mao Kulesi) 

Amerikan mimarisi örneklerinden Jin Mao Kulesi farklı mimarisi ve yüksekliği ile Şangay’ın önde gelen yapılarından. Şehrin modern yüzünü ifade eden kulenin en üst katlarında son derece lüks restaurantlar yer alıyor. 56.katta bulunan The Grill Restaurant nefes kesici manzarası ve lezzetli yemekleri ile tavsiye edilir.

Jingan Temple (Jingan Tapınağı)

Şangay’da az da olsa görebileceğiniz tarihi mekanların başında geliyor. 800 yıla yakın geçmişi ile ve klasik Çin mimarisi örneği ile öne çıkan Jingan Tapınağı kesinlikle turistlerin ilk duraklarından.

1 yorum
  1. Yavuz diyor

    Şangay ile ilgili Çok kaliteli ve güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.