Türkiye'nin Gezgin Rotası

Maslak Kasrı – Şehir içinde Av Köşkü

Maslak Kasrı - Osmanlı Padişahları Av ve Dinlenme Köşkü

0

İstanbul öyle bir şehir ki, bilinen onlarca yapısına karşılık hala sakladığı, çok da bilinmeyen harika eserlere de sahip. Maslak Kasrı – şehir içinde av köşkü olarak bu eserlerden biri ve her gün önünden geçen on binlerce kişiye rağmen gizli gizli seyrediyor şehri.

Konum

Maslak semtinde bulunan Levent ve Ayazağa’yı birbirine bağlayan ana yol olan İstanbul’un en önemli caddelerinden Büyükdere Caddesi üzerinde yer alıyor. Işık Üniversitesi’ni geçtikten sonra Maslak Acıbadem Hastanesi’ne gelmeden yol üzerinde levhaları görebilirsiniz.

Mimari ve Tarihi

TBMM Milli Saraylar bünyesinde yer alan Maslak Kasrı şehrin ortasında bir vaha gibi. Büyükdere Caddesi’nin bitmek bilmeyen trafiğinin hemen yanında olmasına rağmen, sessiz sedasız doğa içinde harikulade bir yapı.

19.yüzyılın ikinci yarısında yapıldığı düşünülen eser Osmanlı Sultanları’nın av ve dinlenme yerleri olarak inşa edilmiş. Sultan Abdülaziz zamanına tekabül etse de, Maslak Kasrı’nın tarihi önemi daha çok Sultan II. Abdülhamid’e ithaf edilir.

Şehzade olarak burada kalan II.Abdülhamid, Osmanlı tahtına çağrıyı bu yapıda almıştır. Bir an için kendinizi sultanın yerine koyduğunuzda, tahta davet edildiğinizi devletin ileri gelenlerince oluşturulmuş bir heyetten öğrenirken bulunduğunuz mekan ile ilgili neler hissederdiniz.

Bahçeler

Her ne kadar böyle tarihi öneme sahip olsa da, beni etkileyen bir diğer özelliği muhteşem bahçeleri idi. Öyle ki 170 dönüme yakın arazi içine kurulu av kasrı, yemyeşil bir ormanın içinde konumlanıyor.

Maslak Kasrı beş ana bölümden oluşmaktadır. Kasr-ı Hümayun merkez yapı olarak kabul edilir zira sultanın şehzadelik döneminde yaşamını sürdürdüğü esas binadır. Mabeyn-i Hümayun kagir bir yapı olarak inşa edilmiş, şehzadenin çalışma alanı olarak geçen kısımdır. Çadır Köşkü konum olarak biraz tepede kalıyor. Burası orman seyir alanı olarak düşünülebilir.

Ağalar Dairesi günlük işlerin yapıldığı yer olup Hamam gibi önemli bir kısmı da içerir.

Son olarak Limonluk olarak geçen kısım da da farklı bitkilerin yetiştirildiği bir bahçe alanı bulunur.

Maslak Kasrı alanı içinde otopark yer alıyor. Böylece aracınızı rahatlıkla bırakabilir ve alanı yürüyerek dolaşabilirsiniz. Mekan içinde bir kafeterya da yer alıyor. Böylece bu tarihi yapıyı gezme fırsatı bulurken, kafeteryasında da bir mola verebilirsiniz.

Gerek tarihi önemi gerekse yemyeşil huzur dolu alanları ile Maslak Kasrı İstanbul’da ziyaret edilmesi gereken noktalardan biri. Umarım ziyaretinize vesile olabilmişizdir.

 

Benzer yazılarımız için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ilk 10 müze ve ören yeri

Bir günde Galata – Günübirlik Galata gezisi

Yahya Efendi Türbesi – Boğaz’ın manevi koruyucuları

Galata Mevlevihanesi – İstanbul’un ilk mevlevi dergahı

Sancaklar Cami – Dünya Mimari Tasarım ödüllü cami

Tarihi Asansör – İzmir

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.