Türkiye'nin Gezgin Rotası

Kebapçı İskender – İskender’in mucidi

0

Bursa denilince yemek olarak ilk akla gelen doğal olarak İskender Kebap olacaktır. Öyle ki sadece bu şehre has kalmamış, Türkiye’nin her yerine yayılmış dahası birçok ülkede bile karşımıza çıkabilecek olan İskender Kebap’ın doğduğu yere Kebapçı İskender’e gidiyoruz.

 

20170112_150051-1

 

1867 yılında başlayan hikaye bu kebaba adını veren İskender Efendi tarafından kuzu etinin farklı kısımlarının lezzetinin eşit olarak dağıtılması çabasıyla ortaya çıkmıştır. Dikey çubuk üstünde dik bir ocakta pişirilen döner kebabı, yoğurt, sos, pide, tereyağı, domates ve biberle servis ederek bu muhteşem lezzeti Türk mutfağına hediye etmiştir.

 

Bursa’da İskender Efendi’nin ailesi tarafından aynı lezzette sürdürülen İskender Kebap’ı ailenin işlettiği dört restaurantın merkezi olan Tayyare Kültür Merkezi yanındaki Kebapçı İskender merkez şubesinde tadıyoruz.

 

20170112_150452

 

Unutmadan söylemek lazım, bizlerde her ne kadar bir çok farklı yerde İskender Kebap’ı yesek de, hatta orjinali olduğunu iddia eden yerleri de görsek de, Kebapçı İskender bu yemeği ilk hazırlayan İskender Efendi’nin torunları tarafından işletilmektedir. Nitekim işletme İskender Kebap üzerine tüm tescilli markalara da sahip olduğu için burada lezzeti tatmak gerekir diye düşündük.

 

20170112_150249

 

Merkez şube şehrinde merkezi sayılabilecek bir konumda Heykel’e gelmeden az önce Atatürk Caddesi üzerinde bulunuyor. Mekan Cevat İskenderoğlu’nun uzun yıllar çalıştığı tarihi bir yer. Merkezi ama oldukça küçük olan mekan, kendini mavi dükkan olarak hemen belli ediyor.

 

Dışarıda mavi boyaları yanında, dekorasyonu ve kullanılan malzemeleri ile Anadolu lokantaları havasını hiç bozmamış. Öyle ki çocukluğumuzun cam sürahileri, bardakları, yemek masaları, perdeleri hemen her şey nostaljik bir havada.

 

20170112_150138

 

Haftaiçi 12.00 – 18.00 saatlerinde haftasonu 12.00 – 20.00 saatleri arasında servis veren mekan, 40 kişilik kapasitesi ile çoğu zaman oldukça dolu oluyor. Mekan kapısında sıra bekleyen insanları görmeniz özellikle öğle ve akşam saatlerinde gayet normal. Ancak öyle bir kültür oluşmuş ki, misafirler yemeğini yedikten sonra vakit kaybetmeden kalktıkları için sıra gayet hızlı geliyor.

 

20170112_150356

 

Restaurant’da İskender Kebap dışında bir yemek bulunmuyor. Zaten size de gelince tek veya bir buçuk porsiyon mu alacağınız soruluyor. Lezzet gerçekten şahane. Öyle ki insan İskender Kebap’da ne farklı olabilir ki diye düşünse de çok şey değişebiliyor. Kullanılan etin kalitesinden, sos malzemesine, hatta pide ve domates ile biberine kadar her malzeme etki ediyor. Üzerine dökülen tereyağı ise son noktayı koyuyor.

 

20170112_150825

 

Kebapçı İskender için fazla söze gerek olmadığını düşünüyorum ve muhakkak Bursa’da zaman ayırıp bu küçük restauranta gitmenizi öneriyorum. Fiyat olarak tabii ki kalitenin bir bedeli olduğu için diğer normal lokantalara göre bir seviye yukarıda da olsa, Kebapçı İskender’de kesinlikle İskender Kebap’ı tatmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.