Türkiye'nin Gezgin Rotası

Kanaat Lokantası – Bir Üsküdar Klasiği

Kanaat Lokantası - İstanbul ve Üsküdar Türk-Osmanlı Mutfağı Klasiği

0

Yazdığım bir çok mekandan sonra bir klasiği anlatmak bana hem zor hem de heyecan verici geliyor. Üsküdar merkezinde bulunan bu mütevazi ama muhteşem lezzetlerin mekanı, Kanaat Lokantası bugünkü durağımız.

Tarihçe

Tam 85 yıl önce 1933 yılında Ali Özçakmak tarafından açılan lokanta, daha sonra yeğenleri olan Kadırgalı ailesine devredilmiş. Bayrağı teslim alan Kadırgalı ailesi üçüncü kuşak olarak mekanın başında bulunuyorlar.

İlk zamanlar dondurma ve kağıt helvası ile öne çıkmasına rağmen, zamanla Üsküdar’ın simge esnaf lokantası haline gelmiştir. Öyle ki sırf Kanaat Lokantası lezzetlerini tadabilmek için Üsküdar yolunu tutanları -kendimde dahil olmak üzere- tanıyorum.

Konum

Üsküdar merkezinde bulunan mekan Selmani Pak Caddesi üzerinde yer alıyor. Semt meydanından veya Metro duraklarından gelirken Balıkçılar Çarşısı içinden geçerek doğrudan ulaşabilirsiniz. Mekan Üsküdar Migros’un hemen yanında olduğu için çok merkezi bir noktada.

Dışarıdan bakıldığında bir lezzet deryasına girdiğinizi anlayamayabilirsiniz. Zira geçen yıllara rağmen mekan zamana ayak uydurma telaşı içinde değil. Tersine üzerinde taşıdığı nostaljiyi sürdürme peşinde olduğu görülüyor.

Gayet sade bir giriş ile beraber sizi hemen tatlı reyonu karşılıyor. Az ileride zeytinyağlı yemeklerin bulunduğu kısım var. Sağınızda kalan bu bölümlere göz atıp sol taraftaki veya koridorun ilerisindeki ana salonlar da yerinizi alabilirsiniz.

Sipariş vermeden sol tarafta yer alan sıcak yemek kısmına göz atmanızı tavsiye ederim. İştahınızı açacak yemekleri gördükten sonra ister bu reyondan, ister menüden siparişinizi verebilirsiniz.

Menü oldukça geniş. Çorbalar, Et Yemekleri, Köfteler, Kebaplar, Etli Sebze Yemekleri, Tatlılar gibi birçok seçenek mevcut. Şehriyeli Tavuk Çorbası, İşkembe Çorbası, Paça Çorba gibi lezzetlerden bizim seçimimiz İşkembe Çorba’dan yana oldu. Her yerde rahatlıkla yiyemeyeceğiniz bu lezzet mükemmel terbiyesi ile güzel bir başlangıç oldu.

Ana yemek çeşitleri arasında Kağıt Kebap, Çömlek Kebap, Soğanlı Kebap, Büryan gibi tadına doyamayacağınız alternatifler mevcut. Her ne kadar kendimi Çömlek Kebap için hazırlasam da bu yemeğe yetişemedim.

Alternatif olarak garsonun tavsiyesi olan Soğanlı Kebap ise yediğim en iyi sulu yemeklerden biriydi diyebilirim. Arpacık soğandan yapılan lezzeti muhakkak tavsiye ediyorum. Ana yemek yanına istediğimiz Tekke Pilavı da günün son porsiyonuydu. Her ne kadar akşamüstü de olsa gördüğü rağbet sebebi ile yemekler erken bitebiliyor.

Osmanlı tarzı yemekleri tercih etmeyenler için de seçenekler mevcut. Zira İskender Kebap (Yoğurtlu Kebap) tatma şansımız da oldu. Her ne kadar İskender Kebap lezzeti de güzel olsa Kanaat Lokantası Klasik Türk-Osmanlı Mutfağı konusunda oldukça iddialı bir yer.

Tatlılar konusunda da çok fazla çeşit olmasına rağmen yassı kadayıf aralarında kesinlikle favori. Bununla beraber şekerpare ve aşure deneyimimizde başarılıydı.

Fiyat

Kanaat Lokantası toplumun farklı kesimlerini aynı anda misafir edebilen bir yer. Hem çok ünlü bir iş adamını görebileceğiniz gibi, çarşıya alışverişe gelmiş insanlarında yemek yediği bir mekan. Bunun yansıması fiyatlarda da görülebiliyor.

Misal teşkil etmesi adına İşkembe Çorbası 7 TL fiyata sunulurken, Soğanlı Kebap 24 TL, Tekke Pilavı 26 TL, İskender Kebap olarak bildiğimiz Yoğurtlu Kebap ise 26 TL’den sipariş edilebiliyor.

Bir klasik olan Kanaat Lokantası Gezgin Rota sitemizin en iyi mekanlarından biri olarak kesinlikle tavsiye ediliyor.

 

Benzer yazılarımız için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz

Osmani Restaurant – İstinye Park’da Osmanlı Mutfağı

Sandzak Restaurant – Balkanlar’dan gelen lezzet

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.