Türkiye'nin Gezgin Rotası

İspanya’da Real Madrid Seyretmek

Bernabeu'da Real Madrid maçı

0

Küçüklüğümün hayaliydi İspanya’da Real Madrid seyretmek. Yıllar geçti ve oğlum büyüdü, o da bir Real Madrid hayranı oldu. Bize de Los Galacticos oyuncularını seyretmek için yolumuzun Madrid’e düşmesi gerekti. Bu hayat boyu unutulmayacak harika deneyimi sizlerle paylaşmak istedim.

Real Madrid Maç Bileti Nasıl Alınır?

Öncelikle aylar öncesinden Real Madrid maç programını incelemeniz gerekiyor. Size en uygun zamana göre seçeceğiniz maç için bilet almak yapacağınız ilk iş gibi görünebilir. Nitekim bizde uçak ve otel ayarlamaları ile aynı zamanda üç ay öncesinden bilet almaya karar verdik.

Real Madrid resmi web sitesi www.realmadrid.com adresinde bilet satışı yapılıyor. Ancak son bir haftaya kadar genel satış olmuyor. Bunun yerine özel localar ve restaurant kısmı biletleri satışa sunuluyor.

Biz son bir haftaya kadar bekledik ve web sitesinden bilet almaya çalıştık. Ancak ilginç bir şekilde ödeme yapılmasına rağmen biletler internet ekranında çıkmadı. Real Madrid merkezini arayınca bu tip problemlerin olabildiğini söylediler ve ödemeyi 3 gün içinde geri gönderdiler.

Bu sebeple en güvenilir yolun stadyumdan alınması gerektiğini anlamış olduk. Pazar günü yapılacak maç için Cumartesi günü sabahı erken saatlerde stadyuma gittik ve biletlerimizi aldık.

Tabii son bir gün önce olunca çok fazla yer kalmamıştı 3 kişi yan yana oturacak. Ayrıca stadyumda gördüğüm 82,000 kişilik tribünlerin tıklım tıklım olduğu idi. Olur da İspanya, İngiltere gibi ülkelerde futbol maçına gideceksiniz tamamen dolu tribünlerde maç seyretmenin çok normal olacağını aklınızda bulundurun.

Real Madrid Maç Bilet Fiyatları?

Bilet fiyatları maç ve konuma göre çok farklılık gösteriyor. Bizim seçtiğimiz Real Madrid – Deportivo Alaves maçı için internette ilk satışa sunulan özel loca fiyatları 450 Euro’dan başlıyordu. Son bir hafta açılan genel bilet satışlarında 45 Euro civarında üst tribünlerden maç seyredilebiliyordu.

Bir gün önce kapıda satılan biletlere kalmıştık. Ancak şansımız belki de iyiydi son kalan biletlerden kale arkası ancak hakim manzarada kişibaşı 25 Euro’ya bilet bulabildik. Açıkcası bilet başı 100 Euro’yu gözden çıkarmışken yakaladığımız fırsat muhteşemdi, zira Bernabeu Stadyumu’nda nerede oturursanız oturun sahaya hakimiyet muhteşem.

Santiago Bernabeu Stadyumu Nerede?

Futbolseverlerin yakından tanıdığı bir stadyum olan Santiago Bernabeu Madrid şehrinde bulunuyor. 82,000 kişilik kapasitesi ile Avrupa’nın en önde gelen stadyumlarından bir tanesi. Stadyum Madrid şehrinin kuzeyinde yer alıyor.

Bernabeu Stadyum’una Nasıl Gidilir?

Madrid şehrinde taksi kullanımı oldukça kolay. Diğer taraftan metro hatları son derece başarılı olan şehirde, tavsiyem metroyu kullanmanız yönünde olur.

10 numaralı metro hattı Santiago Bernabeu durağına sahip. Böylece kolaylıkla stadyuma ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Plaza de Espana durağından beş durak mesafede bulunan stadyum durağına farklı bir çok noktadan da gelinebilir.

Maç günü oldukça yoğun olan metro hattında sorun yaşamamak adına erken gelip, stad çevresinde vakit geçirmenizi öneririm. Benzer şekilde maç çıkışı çevrede biraz zaman geçirip bir kahve içmek iyi olabilir. Bunun dışında en yakın bir sonraki durağa yürüyüp sonrasında metro ile de devam edilebilir.

Maç Öncesi

Maç öncesi bahsettiğim gibi yakın çevrede vakit geçirmek iyi bir öneri. Bir çok restaurant ve kafeterya mevcut. Ama en ilgi çekici olanı Real Madrid Store’a uğramak olabilir.

Takımın resmi mağazası gayet büyük ama hemen her zaman misafirler ile dolu. Real Madrid ile ilgili bir çok giysi, aksesuar, hatıra eşyası bulunabilir.

Stadyuma Giriş

82,000 kişilik bir stadyum için stada giriş daha kolay olamazdı. Gerçekten kendine hayran bırakan bir organizasyona sahip stadın giriş çıkışları son derece iyi. Bu kadar kalabalığa rağmen hiç sıkıntı yaşamadan giriş yapabiliyorsunuz.

Biletinize göre giriş kapınıza dikkat etmeniz önemli. Doğru kapıya giderseniz son derece rahat stadyuma girebilirsiniz. Kapıda bir güvenlik aşaması sonrası bilet konrolü ile beraber stada girilebiliyor.

Maç ve Sonrası

Real Madrid maçı muhteşem bir deneyim. İster futbol tutkunu olun, isterseniz hiç bilginiz veya ilginiz olmasın, yaşanacak bu anı sizi kendine hayran bırakacak. Zira eşim hayatında ilk defa maça giderken, futbolu sevmeyen biri olarak hayran kaldığını bile söyledi.

Santiago Bernabeu gördüğüm en dik oturma alanlarına sahip stadyum. Stadyumun üst noktalarında ciddi yüksekliğe çıkabiliyorsunuz. Böylece görüş açısı mükemmelleşiyor.

Real Madrid taraftarı İspanyollar kadar hemen her ülkeden gelen ziyaretçi ve turistlerden oluşuyor. Takım tam anlamıyla küresel bir takım olmuş. Görüş açısının iyiliğinden dolayı stadyuma ve sahaya hakim oluyorsunuz. Kale arkasının bir tarafı Real Madrid’in koyu destekçilerine ayrılmışken, diğer taraf daha çok yabancı misafirlere ayrılmış gibi.

Real Madrid – Alaves maçında ev sahibi takımın 3-0’lık galibiyeti büyük coşku oluşturdu. Buna rağmen konuk takımın taraftarlarının tezahürat ve gösterileri unutulmazdı. Kısacası İspanya’da maç deneyimi görsel bir şov ve sportmence bir oyun seyri.

Maç sonrası girişte olduğu gibi rahat bir şekilde çıkış yapılabiliyor. Belirli noktadan sonra ev sahibi ve konuk takım taraftarları yan yana geliyor çıkışta. Oldukça medeni bu atmosferden çıkarken unutulmaz bir iş yaptığımızı düşünerek mutlu oluyoruz. Futbolu seven sevmeyen herkese bu deneyimi kesinlikle tavsiye ediyorum.

Benzer yazılarımız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz

Shanghai’da Nişantaşı, Xintiandi, ve Element Fresh

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.