Türkiye'nin Gezgin Rotası

Haftasonu Trabzon gezisi

Trabzon'da bir haftasonu

0

Ülkemizin en güzel bölgelerinden biri olan Karadeniz Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden Trabzon ve çevresinde gerçekleştirdiğimiz gezimizi Haftasonu Trabzon Gezisi başlığı altında sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle üç gün süren ziyaretimizdeki güzergahımızı paylaşalım. Daha sonra her bir mekan için kısa bilgiler vererek bu güzide şehrimizi yakından tanıtmaya çalışacağız. Eğer hala Karadeniz Bölgesi’ni ve özellikle de Trabzon yöresini ziyaret etmediyseniz hiç vakit kaybetmeden önümüzdeki aylar için biletinizi almanızı, otelinizi rezerve etmenizi tavsiye ederim.

Trabzon Gezi Rotası
 • Cemil Usta Akçaabat Köftecisi
 • Akçatepe Dağ Evleri
 • Çal Mağarası
 • Trabzon Çarşı
 • Çardak Pide
 • Cephanelik
 • Manastırlar (Vazelon ve Sümela)
 • Hamsiköy
 • Özdemir Kasabı
 • Beton Helva
 • Ayasofya Müzesi
 • Atatürk Köşkü

Sabah uçağı ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan yola çıkıp öğleden önce 11.00 civarında Trabzon Havalimanı’na ulaşıyoruz. Önceden rezerve ettiğimiz kiralık aracımızı havalimanı çıkışında teslim aldıktan sonra ilk durağımız olan Akçaabat’a yola çıkacağız.

Bu arada belirtmek isterim ki Trabzon Havalimanı çok güzel bir yere kurulmuş. Öyle ki tam olarak sahilde yer alan havalimanı, denize paralel ve harika bir Karadeniz manzarasına sahip.

Cemil Usta Akçaabat Köftecisi

Trabzon gezimizin ilk durağı meşhur Akçaabat Köftesi için olacak. Akçaabat, Trabzon Havalimanı’ndan 20 km uzaklıkta. İlçeye ulaşmak için Trabzon sahilinden geçiyorsunuz. Son derece açık ve güzel bir yola sahip sahil yolu ile 20 dakikada Cemil Usta’ya ulaşabilirsiniz.

Cemil Usta Akçaabat Köftecisi sahil kenarına kurulmuş, oldukça geniş mekana sahip bir restaurant. Köfte dışında deniz ürünleri de servis ediliyor. Ama Akçaabat’da muhakkak köfte tatmalısınız. Hiç tatmayanlar için Akçaabat Köftesi bölgede yetişen sığır etlerinden yapılıyor. Öne çıkan özelliği sarımsağının biraz fazla olması.

Tat olarak gayet başarılı olan bu köfteyi muhakkak yerinde deneyimleyin. Cemil Usta ise sahil kenarında açık havada Karadeniz’e karşı hem güzel bir manzarada hem de başarılı lezzeti ile öne çıkıyor.

Akçatepe Dağ Evleri

Cemil Usta’dan ayrıldıktan sonra rotamız 8 km uzaklıkta Helvacı Köyü’ne bağlı Akçatepe mevki. Tek kelime ile harika bir manzaraya sahip olan Akçatepe, yer yer dar bir karayolu ile ulaşılan yüksek konumda bir yer.

Akçatepe Dağ Evleri tepede konumlanmış villalar ve restaurant’dan oluşan bir tesis. Villalar yöresel dekore edilmiş; bulunduğu ortama oldukça uygun odalara sahip. Restaurant kısmı ise nefes kesici bir manzaraya sahip. Yeşillikler içinde kule tarzı yapılmış restaurant da Türk Kahvemizi içerek Akçaabat ve Trabzon manzarasının tadını çıkardık.

Tesisin etrafında manzaraya sahip özel mangal alanları da mevcut. Doğanın tepesinde denize hakim bu tesis Trabzon seyahatinde görülmeye değer tesislerden biri.

Çal Mağarası

Akçatepe dağ Evleri’nden sonra rotamız Çalköy’de yer alan Çal Mağarası. Akçatepe’ye 32 km uzaklıkta ancak vadiden geçen yolları sebebiyle 50 dakikaya yakın bir mesafede.

Çal Mağarası çok fazla bilinmemesine rağmen dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. Öyle ki başlı başına Trabzon’u ziyaret sebebi olabilecek farklı bir yer.

Yeraltı sularının oluşturduğu düşünülen mağara içeride farklı kollara ayrılıyor. Girişte küçük bir şelale varmış gibi sular akan bir yerden giriyorsunuz. Hemen yanı başında küçük bir gölde, ilginç bir doğal oluşumda olduğunuzu anlatmaya çalışıyor gibi.

Mağaraya giriş için biletimizi alır almaz mağara içi yapılmış ahşap yoldan ilerliyoruz. Farklı genişliklerde mağara içi, yer yer ürkütücü olabiliyor. Ancak gayet güzel hazırlanmış gezi yolu ve yeterli ışıklandırma mağaranın havasını bozmadan yerleştirilmiş.

Uzun bir süre mağarada ilerledikten sonra daha fazla gidemeyeceğimizi düşünerek geri döndüğümüzde, yetkilinin henüz mağaranın sonuna ulaşan olmadı demesi oldukça heyecan verici idi.

Trabzon Çarşı

Trabzon merkezi dar sokaklara sahip tipik Anadolu şehirleri izlenimini veriyor. Gün boyu yeşilliklerden sonra şehir merkezi biraz gri gelse de, oldukça canlı bir çarşıya sahip. Parke taşları ile döşenmiş yollarda yürüyebilir, Karadeniz çarşısını deneyimleyebilirsiniz.

Merkezde bulunan şarküterilerden Trabzon peynir ve tereyağını almanızı tavsiye ederiz. Çarşıda bulunan açık hava çay bahçelerinden birinde kısa bir mola vererek Trabzon halkını gözlemleyebilirsiniz.

Çardak Pide

Tek kelime ile muhteşemdi. Trabzon’a gidince ziyaret etmemizi tavsiye eden çok oldu ve ilk gün akşam yemeğimizi Çardak Pide için planlamıştık. Yuvarlak Trabzon Pideleri lezzet olarak kesinlikle sizi memnun edecek.

Mekan çok modern olmasa da yeterli iç ve dış oturma alanına sahip. Çarşıdaki iki ana cadde olan Kahramanmaraş Caddesi ile Uzun Sokak arasında bulunan mekandaki pideler bol ve kaliteli malzemeler ile yapılıyor.

Yazımızın devamı (2.bölümü) için lütfen tıklayınız

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.