Türkiye'nin Gezgin Rotası

Gaziantep Şehir Turu

0

Gaziantep’te iki günlük gezi

Merhaba dostlar… Bugün günlerden 18 Mart ve 2016 bahar ayının ilk seyahatini yapıyoruz.

Gaziantep seyahati notlari aslında bu sitenin ilk yazısı olarak ayrı bir öneme sahip benim için.

Sizlerin yaptığı gibi internet araştırmaları, Antepli dostlar ve ziyaretçilerin tavsiyeleri ile ziyaret listemizi hazırladık. Bu yazıda önce hedef ziyaret yerlerimiz, yazının sonunda da ziyaret edilen tüm mekan listesi bulunmaktadır. Sizlere yardımcı olacağını umut ediyor, hedef ziyaret yerlerimizle başlıyorum:

 • Zeugma Müzesi
 • Gaziantep Müzesi
 • Zincirli Bedesten
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Emine Göğüş Mutfak Müzesi
 • Burç Kalesi
 • İmam Çağdaş Kebap
 • Kebapçı Halil Usta
 • Orkide bahçe (yöresel kahvaltı)
 • Zeki Inal (tatlı)
 • Koçak (tatlı)
 • Yesemek (beyran ve paça çorba)
 • Onur Lahmacun

20160319_092033

 

Seyahatimize 13.35 uçağı ile başladığımız için şehre varışımız akşamüstü civarı oluyor. İlk durak Bakırcılar Çarşısı.

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in simge mekanlarından. Günümüzde hala bire bir işlemelerde yapılmakta sadece bakır değil, alüminyum, ahşap ve cam ürünler sergilenmektedir.

 

20160319_143927

 

Sonraki duraklarimiz Zincirli Bedesten ve Almacı Çarşısı. Her iki çarşıda rengarenk yiyecekler, çarıklar ve bir çok ürün görebilirsiniz.

Almacı Çarşı’sında oldukça güzel baharat ve gıda satıcıları bulunuyor. Bunlardan Almacıoğlu Gıda arkadaş tavsiyesi üzerine bizim seçimimiz oldu. Aradığınız hemen hemen her lezzeti bulabileceğiniz bu dükkandan bizler ev salçası, antep fıstığı, cevizli sucuk, zahter ve ipek pul biber aldık. Baharat konusunda oldukça geniş seçenek imkanınız mevcut görünüyor.

 

20160318_170621

 

Almacı Çarşı’da tüm Gaziantep seyahatimizin en güzel duraklarından birinde Elmacıoğlu Güllüoğlu‘nda tatlı molasını muhakkak yapmalısınız. Baklavaların ılık servis edildiği bu huzur verici küçük tatlıcı Gaziantep’in ilk baklava imalat ve satış yeriymiş. Şans eseri baklavanın tarihini tatlılarımızı yerken gelen gezi kafilesi rehberinden dinledik.

 

20160319_153742

 

Gaziantep’de yemek denilince akla gelen iki önemli mekandan İmam Çağdaş ve Kebapçı Halil Usta ziyaretlerimizden bahsetmek istiyorum. Zira her iki kebapçıda muhakkak gidilmesi gerekenler listesinde yer alıyor.

İmam Çağdaş ne çok modern ne de çok yerel bir ortama sahip. Girer girmez tatlı reyonundaki hareket göze çarpıyor. Kutu kutu baklavalar Türkiye’nin her yerine kargolanıyor. Bu arada öğrendiğimize göre 2 kg ve üzeri için geçerli bu servis. Üst kata çıkıyoruz ve balkon kenarı bir masada oturuyoruz. Seyahat boyunca iki kere geldiğim bu mekanda gündüz ve gece farkını gözlemledim. Daha rahat bir yemek için öğleden sonrayı tavsiye ediyorum, zira her daim kalabalık bir yer.

İlk ziyaretimde Lahmacun, Karışık Ali Nazik Kebabı, ve Karışık Tatlı sipariş ettik. Lahmacunu çok farklı diyemeyeceğim ama Ali Nazik gerçekten denenmeli. Kıymalı (kebap) ve Etli (kuşbaşı) olarak iki çeşidi mevcut ben karışık denedim. Lezzet olarak çok başarılı. Tatlı tabağı da gayet iyiydi. İkinci ziyaretimde tattığım Karışık Kebap’da güzel. Ama Ali Nazik muhakkak tadılmalı.

 

20160318_174940

20160319_192731

 

 

Diğer bir kebapçı yerel halkında tavsiye ettiği (zira yerel insanlar İmam Çağdaş’ı pahalı diye eleştiriyorlar ki ben çok da aynı fikirde değilim) Kebapçı Halil Usta’dayız. Burası tam anlamıyla mahalle kebapçılığından şehrin simgelerinden birine dönmüş. Buranın önde gelen lezzeti Küşleme. Biz hem küşleme hem kebap tattık. Hepside gayet güzel. Ancak mekan olarak Halil Usta tam anlamıyla yerel bir yer. Mahalle arası, eski ama tıklım tıklım dolu bir yer. Tercih tamamen sizlere kalmış.

 

20160319_132803

 

20160319_135848

 

Yeme-içme üzerine üç mekandan daha bahsetmek istiyorum. Bunlar Tahmis Kahvecisi, Cumba Künefe ve Kadayıf ile Orkide Pastanesi. Tahmis Kahvecisi Gaziantep’in geleneksel kahve mekanlarından birisi. Bakırcılar Çarşısı ve Almacı Çarşısı yanında, karşılıklı iki mekana sahip kahvecinin bir mekanı açık alan diğeri kapalı alan. 380 yıldır hizmet veren Türkiye’nin en eski kahve evlerinden Tahmis’de Menengiç Kahvesi denenilmesi tavsiye edilen lezzetlerden. Bir kahve düşkünü olmadığım için arkadaşlarımın yorumunu dinledim ki farklı farklı idi lezzete dair.

 

20160318_185000

 

Tahmis Kahve’sinin dostane görevlisi gezi için geldiğimizi öğrenince bize bir rota çıkardı. Hemen hemen benzer mekanların olduğu listede Cumba Künefe ve Kadayıf isminde farklı bir yer olunca burayı denemeye karar verdik. Burası daha çok şehrin yerli sakinlerinin gittiği, adı üzerinde tatlı servisi yapılan bir yer. Özellikle “Hasır” adı ile bir tatlı yememiz istendi. “Hasır” içi antep fıstığı dolu bir çeşit künefe. Ancak en küçük porsiyonu dahi bize büyük geldiği için bitiremedik. Ancak sunum olarak kavrulmuş antep fıstığı ve kaymaklı meyve tabağı ile geldiği için gayet güzel görünüyordu. Akşam yemeği sonrası denenebilir bir lezzet olarak düşünüyorum.

 

20160318_215418

 

Bahsedeceğim son lezzet durağı Orkide Pastanesi. Kahvaltı için kesinlikle gidilir. Tabii amacınız Beyran içmek ise tavsiye edilen yer Metanet Lokantası ama benim gibi yöresel kahvaltı isterseniz Orkide Pastanesi gerçekten başarılı. Yöresel kahvaltıda yok yok denebilir. Peynir tabağı, zeytin tabağı, bal, meyve reçelleri, patlıcan kızartma, kibrit patates kızartma, yumurta, nohut, falafel, lor tabağı, hellim/sucuk gibi gerçekten göze hitab eden bir güne başlangıç yapabilirsiniz.

 

20160319_095435

 

Gelelim Gaziantep’in en önemli tarihi mekanlarından birine. Zeugma Mozaik Müzesi ülkemizde ziyaret edebileceğiniz en güzel müzelerden biri. İki ana binada sergilenen mozaikler, M.S. 2. yy’ın Fırat kenarındaki yaşamı ile ilgili ipuçları veriyor. O küçük mozaik taşlarından oluşturulan şahseserler çok etkileyici. Her ne kadar çoğu mozaik tarih içinde zarar görmüş olsa da iyi korunabilen kalan parçalar sizi etkilemeye yetebilir. Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki Zeugma şimdiki adı ile Belkıs bölgesi bir zamanlar 80,000 kişiye evsahipliği yapmış görkemli bir şehir. Şehirdeki villaların avlu ve bahçelerini süsleyen bu çoğu mozaik muhakak görülmeye değer. Tabii “Çingene Kızı” mozaiği müzede özel bir alanda kendine yer bulmuş.

 

20160319_122713

20160319_121558

 

Gaziantep gezi notlarımızın sonunda konaklama ile ilgili deneyimimizi paylaşmak istiyorum. Şehirde birçok otel mevcut. Zincir otellerden yerel oteller kadar her bütçeye uygun seçim yapabilirsiniz. Bizim tercihimiz Divan Residence’dan yana oldu. Divan otelleri tecrübesine istinaden gayet rahat bir konaklama geçirdik. Divan Otel ve Divan Residence Otel yanyana bulunmakta olup şehrin tarihi merkezinden biraz uzakta. Divan Residence, Divan Otel’den farklı olarak butik tarzda işletilip odalarda farklı dekorasyon sunan, Osmanlı motifleri ile dolu rahat bir mekan olarak tavsiye edilebilir.

 

20160319_084002

 

 

Gezi notlarımın sonunda ziyaret ettiğim yerleri sizlere fikir vermesi ve kolaylık sağlaması açısından bir liste olarak yazıyorum aşağıda. Gaziantep gerçekten muhakkak ziyaret edilmesi gereken ülkemizin değerlerinden bir yer. Ege’li bir insan olarak bu bölge ile ilgili çok fazla deneyimim olmadı ancak Gaziantep’den mutlu dönüyorum; lezzet ve tarih gezisi yapmak için muhteşem bir yer. Antep şehrinin gün boyu yeme zevkine belki şaşıracaksınız ama bu sizi oldukça güzel mekanlara itecektir. Ülkemizin bu güzel şehri rotanızda olursa pişman olmazsınız.

 

Ziyaret edilen yerler:

 • Zeugma Müzesi
 • Zincirli Bedesten
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Almacı Çarşısı
 • İmam Çağdaş Kebap
 • Kebapçı Halil Usta
 • Orkide bahçe (yöresel kahvaltı)
 • Elmacıoğlu Güllüoğlu Tatlı
 • Tahmis Kahvecisi
 • Cumba Künefe ve Kadayıf
 • Almacı Gıda
 • Divan Residence Otel

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.