Türkiye'nin Gezgin Rotası

Erasmus Nedir? Erasmus Ülkeleri ve Avantajları

Erasmus Nedir? Neden Erasmus? Erasmus Şartları Nelerdir?

0
Erasmus Nedir?

Erasmus Avrupa Birliği tarafından organize edilmiş, öğrenim gören öğrencilerin farklı ülkelerde belirli süre ile eğitim görmesi amacını taşıyan bir akademik değişim programıdır. Öğrenciler 3 ay ile 1 yıl arasında bir süre ile Erasmus katılımcısı olarak yabancı bir ülkede farklı bir eğitim kurumunda öğrenimlerini sürdürebiliyorlar.

Erasmus Programı Katılımcısı olmak için gerekli şartlar

Programa katılım için bazı şartların öğrencilerde bulunuyor olması gerekiyor.

 • Dil seviyesi: Katılmak istenen programın verildiği dili yeterli derecede konuşabilmek
 • Eğitim durumu: Bir üniversitede öğrenci olarak eğitimini sürdürüyor olmak ve ilgili kurumun birinci yıl eğitimini tamamlamış olmak
 • İlk kez katılım: Öncesinde benzeri bir Avrupa Birliği projesinden destek almamak ve daha önce Erasmus programı katılımcısı olmamak
 • Ülke şartı: Avrupa Birliği üyesi ülkeler veya Türkiye, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn üniversitelerinde öğrenim görmek

Erasmus programı ile öğrenim görülebilecek ülke sayısı 33 tanedir. Bunun yanında belirli programlarda katılım sağlayabilecek partner ülkelerde bulunuyor. Bu partner ülkeler Batı Balkanlar, Kafkas/Baltık ülkeleri, Kuzey Afrika ve Rusya Federasyonu ülkeleridir.

Program katılımcısı ülkeler:

Neden Erasmus?
 1. Kariyer: Erasmus programları sayesinde yurtdışında bir eğitim kurumunda alınan tecrübe daha sonra iş yaşamında yurtdışı deneyimi olarak fayda sağlayacaktır. Bir çok işveren çalışan seçiminde yurtdışı tecrübesi aramaktadır.
 1. Finansal yardım: Program yurtdışında eğitim görürken belirli oranlarda destek sağlamaktadır. Böylece yurtdışı deneyiminizi maliyeti düşük bir yöntem ile elde edebilirsiniz. Verilen destek ülke ve programa göre değişiklik göstermektedir.
 1. Yurtdışı üniversitelerde eğitim görmek: Yabancı bir ülkede farklı bir eğitim kurumunda öğrenim görmek hem vizyon hem de yukarıda bahsedildiği üzere kariyer için son derece önemli olacaktır.
 1. Yeni bir dil ve kültür öğrenmek: Erasmus programlarının öğrencilere sağladığı en önemli getiriler arasında, küreselleşen dünyada, öğrenim görmeyi planladığı ülkenin dilini ve kültürünü öğrenme fırsatı sağlamasıdır.
 1. Özgüven ve Motivasyon: Öğrenciler rutin eğitim programlarında zaman zaman motivasyon düşüşleri yaşayabilirler. Erasmus sayesinde rutinden çıkıp farklı bir programda eğitim alacaklar ve bu sayede özgüven artışı sağlanacaktır. Farklı bir ülkede yaşama çabası ve öğrenilenlerde özgüvene katkı verecektir.
 1. Sorumluluk: Yeni bir ülkede yeni insanlar ve yeni kurumla yaşamak, gençlere bazı sorumlulukları yüklenmelerini sağlayacaktır. Bu bağlamda kişilik gelişiminde sorumluluk duygusunu daha çok kazanacaklardır.
 1. Yeni insanlar tanımak: Farklı ülkelerde insanlar tanımak paha biçilmez bir değerdir. Erasmus sayesinde bir çok ülkeden çeşitli arkadaşlar edinebilir, hem kültürel değişimlerde bulunabilir hem de yıllar sürecek dostluklar edinilebilir.
 1. Seyahat: Günümüz dünyasında seyahat artık son derece normal ve sıklıkla yapılan bir gereksinim olmuştur. Erasmus sayesinde yabancı ülkelere seyahat yapmış olacak, ve uluslararası seyahat deneyimleri edinilmiş olacaktır.

Benzer yazılarımız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz

Türkiye’nin En Çok Ziyaret Edilen İlk 10 Müze ve Ören Yeri

THY İç Hatlar CIP Salonu – Kimler Kullanabilir, Nasıl Gidilir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.