Türkiye'nin Gezgin Rotası

En çok ziyaret edilen müze ve ören yerleri

Türkiye'de en fazla ziyaret edilen tarihi mekanlar

1

Kültürlerin ve değerlerin sergilendiği müzeler ülkeler için en değerli varlıklar arasındadır. Büyük küçük herkesin ilgisini çeken, içerdiği eserler ile gerek yerli gerek yabancı misafirlere bulunduğu bölgelerin kültür izlerini veya sunulan temayı anlatan bu yapılar tüm insanlık için hazinedir. Bu yazımda Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müze ve ören yerlerini Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün bilgileri ile paylaşmak istedim.

Aynı şekilde ören yeri, yani antik şehir kalıntıları veya şehir ya da kale yıkıntıları olarak da adlandırılan bölgeler de bir ülkenin tarihi ve o toprakların derin geçmişi ile ilgili görsel bilgiler sunmaktadır.

Gezginrota olarak ülkemizin önemli tarihi mekanlarını sıraladık. Bu yazının bu değerli mekanları ziyaret etmenize vesile olması temennisi ile…

En çok ziyaret edilen müze ve ören yerleri

Müze ve Ören yerleri ile ilgili kısa bir bilgi vermek gerekirse, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 2016 yılı müze istatistiklerine göre Bakanlığa bağlı 107 müze bulunmaktadır. Müze Müdürlüklerine bağlı ören yeri sayısı ise 138’dir.

2016 yılında Müze ve Ören yeri ziyaretçisi 16,746,868 kişi olarak kayıtlara geçmiş bulunuyor.

Kültür varlıklarımızda sergilenen eser sayımız 3,2 milyon adedi bulmuş durumda. Bunun en büyük adedini 1,9 milyon eser ile sikkeler ve 803 bin adedi geçen sayısı ile arkeolojik eserler oluşturmaktadır.

 

 1. Konya Mevlana Müzesi

1927 yılından bu yana müze olarak kullanılan alan, eskiden Selçuklu Sultanı tarafından hediye edilen bir gül bahçesi idi. 2016 yılı itibarı ile Türkiye’nin en çok ziyaret edilen müzesi olan Mevlana Müzesi, yeşil kubbesi ile öne çıkmaktadır. İçerdiği Mevlana ve Mevleviliğe ait eserleri ile muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir hazinedir.

Konya Mevlana Müzesi
 1. İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi

1924 yılında Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan sonra müze haline getirilen saray dünyanın en büyük saray müzelerinden biridir. Mimari yapısı, koleksiyon ve arşivleri ile paha biçilemez olan saray, aynı zamanda İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçilerin ilk duraklarından biridir.

 1. İstanbul Ayasofya Müzesi

Hem kilise hem de cami olarak kullanılmış özel yapılardan biri olan Ayasofya, 1935 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Eşsiz mimarisi, duvarlarındaki muhteşem mozaikleri ve Osmanlı zamanı eserleri ile İstanbul’un simge yapılarından biridir.

 1. Denizli Hierapolis Ören yeri – Pamukkale

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan antik kentin eski Bergama kralları tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Beyaz travertenleri ve antik çağ kalıntıları ile ilgi çeken Pamukkale ören yeri listenin dördüncü sırasında yer almaktadır.

Hierapolis Pamukkale ören yeri
 1. İzmir Efes Ören yeri

Antik çağların en önemli kentlerinden olan Efes bir liman şehri idi. Çağında dünyanın sayılı merkezlerinden kabul edilmiş, Roma zamanında ise Asya’nın başkenti olarak adlandırılmıştır. İzmir şehrine yakın bu ören yeri tarih meraklılarının önde gelen duraklarındandır.

 1. Nevşehir Göreme Ören yeri

Pamukkale gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Göreme açık hava müzesi, kayalara oyulmuş yerleşim yerleri, manastırlar ve farklı yapılar ile etkileyici bir atmosfer oluşturuyor.

Göreme ören yeri
 1. Aksaray Ihlara Vadisi Ören yeri

Hristiyanlığın ilk çağlarında önemli bir konum elde eden Ihlara Vadisi, özellikle inzivaya çekilen din adamları tarafından oluşturulmuş manastır ve kiliseler ile öne çıkmaktadır. Bölgeye has kayalık yapılarda oluşturulan bu tarihi doku, Ihlara’yı ülkenin en çok ziyaret edilen ören yerlerinden biri haline getirmiştir.

 1. Nevşehir Hacıbektaş Müzesi

Hoca Ahmet Yesevi’nin öğrencilerinden Hacıbektaş Veli’nin yerleştiği dergahın içinde bulunduğu külliye şu an müze olarak hizmet vermektedir. Bektaşilik örneklerinin sergilendiği müze en çok ziyaretçi alan müzelerimizden biridir.

 1. İstanbul Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü

Osmanlı hükümdarlarının aile yaşantılarını geçirdiği Harem bölümü, Topkapı Sarayı’nın önemli ve merak uyandıran alanıdır. Padişahların günlük yaşantılarını geçirdiği bu alan yüzlerce odalı bir yapıdan oluşmaktadır.

 1. Nevşehir Derinkuyu Yeraltı Şehri

Ülkemizin farklı ziyaret alanlarından biri olan Derinkuyu, ilk Hristiyanlık çağlarında yerleşimi artmış, yeraltında 85 metre derinliğe inen 8 katlı bir yeraltı şehridir. Toprak altındaki manastırlar, yaşama alanları ve nice farklı yapılar ile görülmesi gereken en değerli varlıklarımızdan biridir.

Derinkuyu ören yeri
Benzer yazılarımız için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz

Maslak Kasrı – Şehir içinde av köşkü

Galata Mevlevihanesi – İstanbul’un ilk Mevlevi dergahı

Yahya Efendi Türbesi – Boğaz’ın manevi koruyucuları

Hattuşa ve Çorum Müzesi – Anadolu’da tarihe yolculuk

 

1 yorum
 1. Serkan diyor

  Bu yazının Ingilizcesini bekliyoruz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.