Türkiye'nin Gezgin Rotası

Bir günde Galata

Galata semtinde bir günlük tur

0

İstanbul’un son yıllardaki gözde semtinde Bir günde Galata gezisi yapacağız. Tarihi semti, içerdiği zengin mozaik kültürü ile deneyimlemeye çalışacağız. Öyle ki Galata muhit olarak adını bile kimilerine göre Rumca kimilerine göre İtalyancadan almış zengin kültüre sahip bir semt.

İsim olarak Galata

Muhitte bulunan süthaneler sebebi ile adını Rumca süt anlamına gelen galaktos kelimesinden aldığını söyleyenler olduğu gibi, denize inen yokuş yol anlamındaki İtalyanca galadyo kelimesinden aldığını söyleyenlerde mevcut.

Hangi isminin gerçeği yansıttığının çok da önemi yok benim için ancak şu an için denize inen yokuştaki, son yıllarda kabuk değiştiren bu harika semti belirli başlı yerleri ile ziyaret edeceğiz. Bu gezide ziyaret ettiğimiz rotamızı kısaca paylaşmak istiyorum.

Galata Rotası
  • Neve Şalom Sinagogu
  • Galata Kulesi
  • Galata Sokakları
  • Old Java Cafe
  • Galata Mevlevihanesi
  • Galip Dede Caddesi
  • Bankalar Caddesi
  • Kamondo Merdivenleri
  • Arap Cami

Bir Cumartesi günü aracımızı Şişhane katlı otoparka park ediyoruz. Öyle ki eskiden aracı bu muhitlerde nereye bırakırım endişesi geride kaldı. Haliç’den Taksim’e çıkan ana yoldaki son derece modern Şişhane yer altı katlı otoparkı aracınız için güvenli ve ideal bir yer.

Neve Şalom ve Galata Kulesi

Otopark çıkışında Galata Kulesi tam karşınızda heybeti ile karşınızda duruyor olacak. Kuleye doğru olan sokakta ilerlerken yolun üzerinde Neve Şalom Sinagogu size Galata’ya hoşgeldiniz diyor. Musevi cemaatinin en büyük ibadet yerlerinden olan yapı, kısıtlı ziyaret saatlerine sahip. Cumartesi günleri kapalı olan sinagog, diğer günler sabah 10.00 da açılıyor 13.00-16.00 saatleri arasında farklı günlerde kapanıyor.

Kısa bir yürüyüş ile Galata Kulesi’ne ulaşabiliyorsunuz. Şansınız varsa sıra olmadan ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. İstanbul’da olup da bu tarihi mekanı görmeden olmaz düşüncesindeyiz. 528 yılında yapılan bu yapı şehre doğru harika bir panoramik manzaraya sahip. Galata Kulesi saat 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Galata Kulesi ziyareti sonrası tavsiyemiz muhitin ara sokaklarına kendinizi bırakın. Öyle ki İstanbul’da ki batı mimarisi etkisini görebileceğiniz bir çok bina mevcut. Galata Kulesi meydanının kalabalıklığından bir anda sıyrılıp son derece sakin sokaklarda buluyorsunuz kendinizi. Bu sokaklarda şirin ve kaliteli bir çok mekan keşfedebilirsiniz.

Galata’da bir mola

Biz de Galata’nın sokaklarında dolaşırken adını daha önce duyduğumuz son derece hoş bir cafe ile karşı karşıya geldik ve hemen içeri girdik. Old Java Coffee Roasters son derece minimal ve modern tarzı ile nefis bir kaçış noktası.

Beyoğlu’nun yoğunluğundan sıyrılıp Tatarbeyi Sokak’ta yer alan mekanın çok güzel kahve ve çayları mevcut. Bunun yanında tuzlu ve tatlılar ile kısa bir mola verebilirsiniz.

Mevlevihane ve Caddeler

Mekandan ayrılıp Galata’nın önemli duraklarından biri olan Mevlevihaneye doğru yol alıyoruz. Galata veya diğer adı ile Kulekapı Mevlevihanesi İstanbul’un ilk Mevlevi dergahı. Sufizm ve Mevlevilik adına eserlerin bulunduğu külliyeyi muhakkak görmenizi öneririm.

Galata Mevlevihanesi detaylı yazımız için lütfen tıklayınız

Mevlevihaneden çıktıktan sonra Galata’nın meşhur caddesi Galip Dede Caddesi üzerinde ilerliyoruz. Turistik malzemeler, müzik aletleri, restaurantlar ve aklınıza gelebilecek her tür mağazanın yer aldığı rengarenk bir cadde burası. Galip Dede Caddesi üzerinde hem yerli hem yabancı turistleri görebileceğiniz gibi semtin insanlarını da gözlemleme şansınız olacaktır.

Caddeden Karaköy’e doğru yokuş aşağı ilerliyoruz. Bir süre sonra Galip Dede Caddesi, Yüksek Kaldırım Caddesi ile birleşerek Karaköy’e doğru devam ediyor. Yokuş aşağı indiğinizde karşınıza çok farklı bir başka cadde olan Bankalar Caddesi çıkacak.

Bankalar Caddesi mimari olarak sanki İspanya ve ya İtalya sokaklarında ilerlediğiniz hissini veriyor. Harikulade binalar, azametli yapılar arasında Sümerbank binası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası binaları gibi yapılar yer alıyor.

Bankalar Caddesi’nde ilerlerken yol üzerinde art nouveau tarzı Kamondo merdivenlerini de görebilirsiniz. Fotoğraf çektirmek isteyen bir çok kişinin yer aldığı bu eserde sizin de bir hatıra fotoğrafınız olabilir.

Gezimizin son durağı Bankalar Caddesi üzerinde ilerleyip ara bir sokakta bulduğumuz Arap Cami. İsmi çok bilinmese de tarihi açıdan son derece önemli olan bu cami İstanbul’da yapılan ilk camidir. 715 yılında İstanbul’u kuşatmaya gelen Emeviler zamanında yapılmış gerçek bir şaheser.

Ara sokakta İstanbul’un bu yoğun semtinin karmaşasından apayrı bekliyor Arap Cami. Kendi halinde ve huzur dolu bu yapıyı da Galata ziyaretinizin sonuna eklemenizi tavsiye ediyorum.

Bir gün boyu süren bu gezimizde müthiş bir haz aldık. Sizlerin de İstanbul’un bu güzel muhitinde aynı deneyimleri tatmanız dileğiyle bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Benzer yazılarımız için aşağıdaki linkleri ziyaret edebilirsiniz

Ege’nin saklı kasabası – Birgi

Yahya Efendi Türbesi – Boğaz’ın koruyucuları

Hattuşa ve Çorum Müzesi

Konya gezisi – Gez Dünya’yı gör Konya’yı

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.