Türkiye'nin Gezgin Rotası

Tarla Alaçatı – Çeşme’de doğa ile baş başa kahvaltı

0

Ege Bölgesi yerleşim yerlerine gidince doğa öne çıkar her zaman. Hele İstanbul, Ankara gibi doğadan daha uzak metropellerden geliyorsanız ya deniz ya da doğa ile iç içe olmak amacı ile gidilir bu bölgeye.

Tarla Alaçatı kahvaltı

Bizde bu Çeşme ziyaretimizde Alaçatı’nın klasik kafe ve restaurantlarından ziyade biraz daha Ege havası alabileceğimiz farklı bir mekana kahvaltıya gidelim dedik. Önümüze çıkan seçeneklerden birisi olan Tarla Alaçatı’yı yazacağım bugün sizlere.

20170627_103224

Alaçatı’nın en bilinen giriş yolu olan Çamlık yol üzerinde Alaçatı’ya dönmeyip sörf okullarına doğru kısa bir mesafe devam edip Ovacık köy yolu üzerinden gidilen Tarla Alaçatı, yol boyunca sizi tabelaları ile de yönlendirecek.

20170627_103210

Kısa bir süre içinde Alaçatı’nın yoğun ortamından çıkıp kendinizi köy yollarında buluyorsunuz. Bir süre devam edilen asfalt yol sonrası, kısa bir toprak yol ardından sanki bir çiftliğe gelmiş gibi kendinizi Tarla Alaçatı’da bulacaksınız.

20170627_103237

Oldukça geniş bir alana yayılı mekanın kendi otoparkı bulunuyor. Otoparkdan kahvaltı alanına geçtiğinizde kendinizi bir anda Toskana bahçeleri veya İspanyol tarlalarındaki ortamda gibi hissedebilirsiniz.

Tarla Alaçatı tezgah

Çok fazla bulunmayıp, mekanın belirli bir kısmında konumlanan masalar kahvaltı için gayet şık ve son derece hoş. Hemen yanınızda tarladan elde edilen ürünlerinda satıldığı bir tezgah olduğu gibi, mekana ait reçel ve çeşitli ürünlerin satıldığı kısımda sizi karşılıyor.

Tarla Alaçatı masalar

 

Tarla Alaçatı manav

Tarla Alaçatı’nın diğer kısımlarını gezmeden önce, kahvaltı için masamıza geçiyoruz. Serpme kahvaltı olarak yapılan sunumun dışında, yumurta, sosis veya sucuk gibi ekstralar ayrı olarak istenebiliyor. Kahvaltı son derece zengin ve lezzetli. Zeytinyağ çeşitleri ile de tam bir Ege kahvaltısı.

20170627_103053

Kahvaltıda peynir tabağı, domates-salatalık, ev yapımı poğaça, zeytin çeşitleri, lor, ev yapımı kahvaltılıklar, ve bir de 10 adet küçük kavanozda reçel çeşitleri geliyor. Tarla Alaçatı’ya ait bu reçel çeşitleri ile ilgili küçük bir de yarışma yapıyorlar zira bunların ne reçeli olduğunun hepsini bilenlere bazı ödülleri var. Bir ipucu, reçel çeşitlerinde oldukça farklı ürünler var.

20170627_094657

Fiyat olarak kahvaltı kişi başı 40 TL civarında olmasına rağmen söyleyeceğiniz ekstralara göre tutar değişebiliyor. Bu leziz kahvaltı ardından, mekanın diğer kısımlarına geçiyoruz. Tarlanın yeşil bir oturma alanı mevcut hemen ilerisinde. Yer yer ağaçları asılmış hamaklarda dinlenebileceğiniz gibi, kahvenizi tarlanın oturma kısımlarında yudumlayarak da yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

20170627_103243

Lara ve Vito adlı İstanbul’dan ayrılıp Çeşme’ye yerleşmiş genç bir çiftin işlettiği mekan, Çeşme’de bulunupta doğal bir ortamda kahvaltı yapmak isteyenler için güzel bir durak. Bu arada söylemeden geçmeyeyim mekanda sadece kahvaltı değil, akşam yemeği de farklı bir konsept de veriliyor.

Tarla Alaçatı reçeller

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.